Kľúčové slovo? Pórovitosť. Je to horúca téma medzi vloggermi, bloggermi a ženami po celom svete. Pretože vieme viac a viac o vlasovej štruktúre, metódy starostlivosti o vlasy začínajú dosahovať najvyššie štandardy.
Ak stále neviete dosť o pórovitosti vlasov, musíte čítať ďalej!
Pórovitosť – je to jedna z anatomických vlastností našich vlasov. Definuje polohu šupiniek kutikuly. Pórovitosť môže byť nízka, stredná alebo vysoká, pričom nízka je najlepšia a vysoká je najhoršia. Keď sa vlasové šupinky otvoria, vlasy sa stávajú citlivejšími, ich vzhľad sa mení a následne začneme čeliť rôznym problémom.
Ak chceme hovoriť viac o pórovitosti vlasov, musíme si aspoň stručne povedať niečo o štruktúre ľudských vlasov.
Štruktúra vlasov
Každý vlas (aj ten najmenší) sa skladá z koreňa (pod kožou) a stopky. V starostlivosti o vlasy sa musíme uistiť, že sa staráme o vlasové folikuly, ktoré sú pod kožou. Nové bunky (zodpovedné za rast vlasov) sa rodia vo folikuloch. Cibuľka je súčasťou folikulu a práve o nej musíme vedieť viac. Cibuľka je jedinou živou časťou našich vlasov. Je nevyhnutné správne ich vyživovať a zvlhčovať , aby naše vlasy boli zdravé.
Čo je nad kožou? Vlasová stopka, ktorá je rozdelená do troch častí: koreň, stredná časť a konček. Preto hovoríme, že sa staráme o vlasy „od koreňov až po končeky“. Je však dôležitejšie rozlišovať medzi vrstvami vlasov. To nám dodá podrobnejšie informácie o pórovitosti vlasov.
Vlasová stopka pozostáva z:
- Medulla – nachádzajúca sa len v hrubých vlasoch,
- Cortex – tvorený z keratínu; chráni vlasy;
- Kutikula – kalcinovaný keratín vo forme šupín.
Posledná časť – kutikula – je vonkajšia vrstva. Jeden vlas sa skladá zo 7-10 transparentných (nie však vždy) kožovitých šupín, ktoré tvoria vonkajšiu štruktúru. Ich vlastnosťou je flexibilita, takže sú schopné sa navzájom prilepiť – viac alebo menej pevne.
Šupinky kutikuly reagujú na zmenu teploty alebo pH prostredia. Čo to znamená? Môžeme ich otvoriť opláchnutím vlasov teplou vodou alebo zahriatím fénom. Na čo? Živiny oleja na vlasy alebo iného výrobku sa vstrebávajú do vlasov ľahšie. Je dôležité pamätať na to, že po každom ošetrení (aj umytí) by ste mali vlasy opláchnuť studenou vodou alebo octom. V dôsledku toho sa šupinky zavrú, takže vlasy sa vyhladia.
Čo je to pórovitosť vlasov?
Môžeme hovoriť o určitej pórovitosti, keď šupinky zostávajú v istej polohe po dlhú dobu. Keď úmyselne zavrieme alebo otvoríme šupinky počas liečby vlasov, naša pórovitosť sa nezmení. Pórovitosť znamená trvalý stav našej vonkajšej vrstvy kutikuly.
Vlasy môžu mať tri typy pórovitosti:
- Nízku: tzv. vlasy s nízkou pórovitosťou – šupinky kutikuly sa držia pri sebe.
- Strednú: tzv. vlasy so strednou pórovitosťou – šupinky sú napoly otvorené.
- Vysokú: tzv. vlasy s vysokou pórovitosťou – šupinky sú široko otvorené.
Prečo stojí za to poznať pórovitosť vlasov? Odpoveď je jednoduchá: stav vlasov závisí od pórovitosti vlasov. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú najzdravšie, preto sa v našej starostlivosti o vlasy snažíme o dosiahnutie nízkej pórovitosti. Avšak, tento typ vlasov sa ťažko upravuje a trvá dlho, než vyschne. Na druhej strane, vlasy s vysokou pórovitosťou sú najslabšie, najviac poškodené a dehydratované. Dôvodom môžu byť: nevhodné vlasové prípravky, nepriaznivé poveternostné podmienky alebo príliš veľa kaderníckych a tepelných úprav. Tretí typ môže byť nazývaný normálny, pretože je najbežnejší. Neznamená to však, že stredná pórovitosť je najlepšia. Tento typ vlasov má tendenciu byť kučeravý, zelektizovaný, matný a je náchylný k vypadávaniu.
Zaujímavý fakt! Viete, že môžete mať prirodzene vlasy s vysokou pórovitosťou? Napríklad je to bežné medzi tmavými dievčatami s výstrednými vlasmi. V tomto prípade vysoká pórovitosť neznamená poškodenie; je to len jedna z charakteristík.
Každý typ vlasov si vyžaduje náležitú starostlivosť. Je nevyhnutné chrániť a poskytovať vlhkosť všetkým trom typom vlasov. Jeden typ vlasov musí byť hydratovaný, zatiaľ čo druhý potrebuje v sebe uzamknúť vodu. Cieľ je rovnaký: ochrana, výživa a vlhkosť sú dôležité pre každý typ vlasov.
Ako môžete zistiť pórovitosť vašich vlasov?
Okrem ochrany a živín, rôzne typy pórovitosti potrebujú starostlivosť o vlasy, ktorá prináša rôzne účinky. Poškodené vlasy sa musia opraviť; stredne pórovité vlasy potrebujú vyhladenie a vystuženie. Pórovitosť vlasov môžete identifikovať pomocou niekoľkých metód:
- navštívte trichológa – „vlasového lekára“, ktorý používa mikroskop na presné definovanie pórovitosti vlasov po celej dĺžke.
- urobte to doma, pomocou jednej z dvoch presných metód doma: pozorujte si vlasy alebo vykonajte experiment. Jednoduchý spôsob zahŕňa bližší pohľad na vlasy a kontrolu ich vizuálneho stavu. Môžete tiež urobiť vodný test: daje odstrihnutý pramienok vlasov do pohára naplneného čistou vodou – ak vlasy rýchlo absorbujú vodu a klesajú na dno, majú vysokú pórovitosť; ak plaávajú na povrchu po dlhú dobu, znamená to, že máte vlasy s nízkou pórovitosťou.