Čo viete o liečbe olejom na vlasy? Veľmi málo, verte mi. Tradičné indické vlasové oleje dnes používajú ženy na celom svete. Naučte sa viac o tejto téme, výbere vlasového oleja a olejovacích metód, aby ste vedeli olejovanie vykonať správne!

Často si neuvedomujeme, že olejovanie vlasov je kozmetické ošetrenie, ktoré pochádza z Indie. Zaujímalo by nás, kto prišiel s nápadom aplikovať mastný olej na vlasy. Indické ženy to urobili! Bol to jediný spôsob, ako zabrániť dehydratácii vlasov. Olej a voda sa nemiešajú, takže ak olej aplikujete na vlasy, održuje v nich vlhkosť. Stručne povedané, toto je spôsob, akým pôsobia zmäkčovadlá. V horúcich oblastiach sú mimoriadne dôležité.

V dnešnej dobe vieme, že vlasové oleje nielen chránia, ponúkajú rôzne použitia, takže by ste mali vyskúšať aspoň jeden.

Účinky používania prírodných olejov:

  • dopĺňajú živiny
  • posilňujú vlasovú štruktúru keratínu
  • zabraňujú strate vody
  • chránia pred UV žiarením
  • obohacujú hydro-lipidovú vrstvu vlasov
  • zabraňujú vypadávaniu vlasov
  • kontrolujú sekréciu mazu (už nie mastné vlasy)
  • upokojujú podráždenie
  • obnovujú pH pokožky hlavy
  • zo všetkého najviac, vyhladzujú a zvýšujú lesk

Samozrejme, vlasové oleje ponúkajú ešte viac výhod. Neexistujú žiadne dva oleje, ktoré sú podobné! V kozmetike sa používa viac ako 150 olejov z domácich alebo exotických rastlín. Každý vlasový olej má svoje jedinečné vlastnosti a pomáha riešiť rôzne problémy. Rozdiely vyplývajú predovšetkým zo zloženia.

Z čoho sa skladajú prírodné oleje?

Podobne ako všetky rastlinné látky obsahujú aj množstvo silne koncentrovaných živín. Olej na vlasy je zdrojom vitamínov, minerálov a rastlinných sterolov. Niektoré oleje zahŕňajú skvalan (zložka ľudského mazu), ktorý je prospešný pre vlasy a pokožku hlavy. Najdôležitejšie sú však mastné kyseliny. Hrajú dve kľúčové úlohy. V prvom rade posilňujú ochrannú lipidovú bariéru vlasov ,a po druhé, viažu vlasové šupinky, ktoré obklopujú vlasy, a tak nám pomáhajú dosiahnuť nižšiu pórovitosť.

Oleje sa môžu skladať z:

  • nasýtené mastné kyseliny
  • mononenasýtené mastné kyseliny (omega-7 a omega-9)
  • polynenasýtené mastné kyseliny (omega-3 a omega-6)

Zaujímavé je, že každý vlasový olej obsahuje všetky tri typy mastných kyselín, ale v rôznych množstvách. Napríklad, niektoré oleje majú viac omega-6 kyselín. Obsah mastných kyselín určuje, pre ktorý typ vlasov je olej ideálny.

Ako správne vybrať olej na vlasy?

Vráťme sa k pórovitosti vlasov, pretože je kľúčom k výberu olejov. Účinnosť olej na vlasy závisí od výberu oleja, ktorý zodpovedá našim vlasom. Nasýtené oleje majú najmenšie častice, takže môžu preniknúť cez pevnú vrstvu kutikuly. Veľké častice by v tomto prípade zaťažovali vlasy, ale fungujú pre vlasy s vysokou pórovitosťou, ktoré potrebujú spevnenie a utesnenie pórov. Je to jednoduché:

  • Vlasy s nízkou pórovitosťou + oleje s nasýtenými kyselinami
  • Vlasy so strednou pórovitosťou + oleje s omega-7 a omega-9 kyselinami
  • Vlasy s vysokou pórovitosťou + oleje s omega-3 a omega-6 kyselinami

Olejovanie – čo to je?

Jedna z najúčinnejších metód starostlivosti o vlasy. Jeho najväčším prínosom je samozrejme prirodzenosť. Olejovanie vlasov zabezpečuje harmonickú starostlivosť, ktorá dokonale zodpovedá prirodzenému životnému cyklu vlasov a uspokojuje jeho potreby. Aj keď neexistuje žiadna definícia olejovania vlasov, vieme, že pozostáva z aplikácie oleja na vlasy a pokožku hlavy. Úlohou oleja je zlepšiť stav vlasov. Funguje ako vynikajúca náhrada za iné produkty na starostlivosť o vlasy.

Pamätať! Ak si chcete vychutnať viditeľné účinky, musíte olej aplikovať na vlasy aj pokožku hlavy, pretože najdôležitejšia časť našich vlasov – cibuľka, ktorá potrebuje živiny – sa nachádza pod kožou. Hľadajte preto oleje, ktoré neobsahujú silikóny a parabény, a sú tak vhodné na olejovanie pokožky hlavy. Takýmto spôsobom získate úplnú starostlivosť o vlasy.

Oleje možno aplikovať rôznymi spôsobmi. Preto po výbere oleja, ktorý ideálne zodpovedá nášmu typu vlasov, musíme venovať nejaký čas výberu najlepšej metódy olejovania vlasov. Každá metóda prináša trochu iný účinok. Čas, ktorý musíte venovať olejovaniu, sa tiež líši.

Metódy na olejovanie vlasov:

  1. Olejovanie suchých vlasov – keď aplikujete olej bez navlhčenia vlasov alebo po ich vysušení.
  2. Olejovanie mokrých vlasov – keď aplikujete olej na vlhké alebo jemne utreté vlasy.
  3. Ošetrenie horúcim olejom – pri jemnom zahriatí oleja pred aplikáciou.
  4. V miske – keď zmiešate malé množstvo oleja s vodou a namočíte vlasy do zmesi.

Existuje ešte viac metód. Prírodné oleje majú ďalšiu výhodu, môžu byť aplikované pred alebo po šampónovaní. Môžeme olejovať vlasy na celú noc alebo použiť olej počas dňa na lesk a hladkosť. Olejovanie vlasov a vlasovej pokožky poskytuje nekonečné možnosti aplikácie.